Struktura organizacyjna
Komunikacji i Mobilności
Komunikacji i Mobilności
![]() | dr inż. Mirosław Kruszyński Prezes Ośrodka Badań i Rozwoju Save the planet miroslaw.kruszynski@obir.pl |
Komunikacja a transport – komunikacja w znaczeniu ogólnym dotyczy całej przestrzeni sfery kontaktów między ludźmi i instytucjami, w zakresie których transport osób jest jednym z komponentów systemu społecznego komunikowania się. Pojęcie transportu obejmuje jednak także wymianę dóbr w postaci towarów i innych ładunków, co niejednokrotnie w niektórych dziedzinach nauki i praktyki odróżnia pojęcie transportu towarów od transportu osób. Dla zachowania ładu pojęciowego, zaleca się interpretować pojęcie transportu towarów jako część transportu w całości przynależnego do sfery komunikacji i sposobu kontaktowania się społeczeństwa, tym bardziej, iż w Słowniku PWN oraz Encyklopedii PWN przypisuje się go pojęciom komunikacji (w tym drugim – ruchowi środków transportu).
Mobilność – cechy zachowań komunikacyjnych, użytkowników sieci transportowej przypisywane miejscu, grupom użytkowników, motywacjom i środkom transportu w podejmowaniu podróży i sposobach ich realizacji. Ze względu na różnorodność i dynamikę cech mobilności w czasie i w obszarach miejskich oraz ze względu na jej istotny kontekst dla jakości życia w przestrzeni miejskiej, mobilność powinna podlegać analizom i ewaluacji. W ujęciu normatywnym stanowić może podmiot strategii kształtowania pożądanych pod względem społecznym, ekonomicznym, ekologicznym cech mobilności.
![]() | Maciej Zydlewicz Kierownik Zakładu Automatyki i Systemów Sterowania maciej.zydlewicz@obir.pl |
Niezależnie od wielkości środowiska w jakim zainstalowano rozwiązania z zakresu automatyki, np. budynku, jego przeznaczenia lub funkcji: Nasze kompleksowe portfolio umożliwia idealne dopasowanie rozwiązań automatyki i sterowania do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Otwarte protokoły komunikacyjne, Internet Rzeczy, System IAS umożliwiają ich łatwą integrację z innymi systemami oraz pozwalają na ich modernizację w przyszłości.Integracja systemów branż elektrycznej, sanitarnej, HVAC w kompleksowe oraz multidyscyplinarne podejście do projektowania ukierunkowane na niezawodność pozwala maksymalnie zoptymalizować automatyzowane procesy.Bogate know-how oparte o wdrożone do tej pory najnowsze rozwiązania dla naszych klientów umożliwiają realizację najtrudniejszych zadań w tym zakresie.
![]() | Monika Więcek Kierownik Zakładu Zrównoważonego Projektowania i Nowych Technologii monika.wiecek@obir.pl |
Zajmujemy się kompleksową obsługą w zakresie zrównoważonego projektowania oraz zarządzania inwestycją w BIM.
Oferujemy pomoc w realizacji potencjału firmy dzięki kreowaniu przestrzeni dla jej rozwoju. Wykorzystujemy najnowsze narzędzia wspomagające proces projektowania oraz zarządzania realizacją inwestycji, dzięki czemu możemy zaoferować najwyższej jakości wsparcie dla firm.
Nasza misja, to Wsparcie dla tych, dla których ważne jest tworzenie inteligentnej przyszłości wykorzystującej minimum zasobów materialnych oraz maksimum wiedzy poprzez rozwijanie technologii wspomagających
podejmowanie decyzji oraz podwyższających jakość życia.
Zakres działalności:
Kompleksowa obsługa inwestora
- Doradztwo w zakresie doboru zakresu obsługi inwestycji w BIM.
Projektowanie procesu informacyjnego w standardzie BIM z uwzględnieniem pełnego cyklu obiektu, określające zakres i szczegółowość prac niezbędną do realizacji założonych celów decyzyjnych - Zrównoważone projektowanie.
Obsługa inwestora w zakresie projektowania, z uwzględnieniem wariantowości rozwiązań projektowych, w powiązaniu z analizą kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Analizy mogą obejmować również symulacje charakterystyki energetycznej, symulacje poruszania się po budynku, symulacje technologii. - Audyt modelu BIM.
Analiza poprawności sporządzonego modelu BIM, wsparcie przy tworzeniu złożonych modeli oraz koordynacja kolizji modeli branżowych. - Prezentacje w wirtualnej rzeczywistości oraz wirtualne spacery po obiekcie z możliwością wprowadzania zmian w materiałach wykończenia.
![]() | Janusz Rajewski Kierownik Zakładu Systemów Zarządzania janusz.rajewski@obir.pl |
Zakres działalności:
- Badania i rozwój systemów zarządzania
Centrum prowadzi badania przemysłowe nad systemami zarządzania i organizacji przedsiębiorstw. Rozwija i wdraża wyniki badań naukowym w tym obszarze. Kierunki badań to zwinność przedsiębiorstw oraz wykorzystanie szarych modeli decyzyjnych w procesie zarządzania i podejmowania decyzji. - Badania nad wellbeingiem pracowników biurowych
Obszarem zainteresowania centrum są wszelkie aspekty dobrostanu pracowników biurowych pod kątem możliwości dynamicznego zarządzania infrastrukturą budynku poprzez kształtowanie parametrów w przestrzeni biurowej. - Implementacje rozwiązań Przemysłu 4.0
Prowadzimy prace badawcze i rozwojowe z obszaru Przemysłu 4.0 wraz z implementacją nowości technologicznych i procesowych w praktyce gospodarczej.
Zajmujemy się także poszukiwaniem źródeł finansowania badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz wdrożeń.
![]() | Andrzej Spoz Kierownik Zakładu Certyfikacji andrzej.spoz@obir.pl |
Na rynku istnieje już szereg certyfikatów i wyróżnień identyfikujących produkty, usługi, obiekty, apartamenty, mieszkania, biura, pracodawcę czy miasto. Naprawdę jednak żaden z nich tak kompleksowo nie przygląda się kwestiom planety, jej flory i fauny oraz ludzkiemu zdrowiu i bezpieczeństwu, szczególnie w czasach pandemii koronawirusa, z jaką mamy aktualnie do czynienia. Potrzeba takiego podejścia jest nowym, innowacyjnym wyzwaniem, ale także aktywnym działaniem w kierunku ratowania Planety nie tylko dla nas samych, lecz również dla przyszłych pokoleń.