Planet Friendly

Certyfikacja

logo certyfikat planet friendly - OBIR STP

Certyfikacja PLANET FRIENDLY

Planet Friendly to kompleksowy polski standard wprowadzony przez Ośrodek Badań i Rozwoju Save The Planet, który łączy w sobie elementy certyfikacji obiektów zrównoważonych, pod kątem well-being, zasad fair trade, obliczania śladu węglowego, zarządzania łańcuchem dostaw, efektywności energetycznej budynku, jego cyklu życia. Jest on zgodny z wymogami norm i przepisów polskiego oraz unijnego prawa, uwzględnia również cele z „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” oraz wytyczne do raportowania ESG.

Macierz oceny certyfikacyjnej w systemie certyfikacji Planet Friendly jest trzy poziomowa, tworzy ją siedem kryteriów głównych:
Zrównoważony biznes / Zarządzanie zrównoważonym rozwojem / Planeta / Ludzie / Flora i Fauna / Jakość / Cykl życia obiektu zrównoważonego

 

Certyfikacji PLANET FRIENDLY
są dedykowane:

produkty, usługi, eventy oraz budynki i ich projekty (np. biurowce, galerie handlowe, fabryki, magazyny, hotele, obiekty, urzędy, teatry, kina, filharmonie, osiedla mieszkaniowe, przedszkola, szkoły, uczelnie, szpitale, kliniki, przychodnie itp.), pomieszczenia (np. sklepy, biura, mieszkania, apartamenty itp.). Certyfikacji podlegają również pracodawcy, organizacje non-profit, a także całe miasta. 

Warunkiem otrzymania certyfikatu

będzie spełnienie kryteriów – kredytów wyznaczonych dla poszczególnych kategorii certyfikacji ustalanych indywidualnie przez OŚRODEK. W poszczególnej kategorii w zależności od ilości spełnionych kredytów będzie można ubiegać się o certyfikat na różnych poziomach.

Certyfikat PLANET FRIENDLY można uzyskać na jednym z czterech poziomów

Najwyższym wyróżnieniem będzie certyfikat PLANET FRIENDLY na poziomie LOVING

1.
UNDERSTANDING

(podstawowy)

2.
RESPECTFUL

(średni)

3.
CARING

(wysoki)

4.
LOVING

(najwyższy)

Wynik zależy od liczby punktów, przyznawanych na podstawie różnorodnych kryteriów dotyczących m.in. zarządzania zrównoważonym rozwojem, troski o dobro środowiska naturalnego, w tym flory i fauny, dobrostanu pracowników, jakości rozwiązań zastosowanych w budynku lub przestrzeni. Nad procesem certyfikacji czuwają profesjonalni audytorzy oraz rada naukowa Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”, złożona z doświadczonych naukowców, m.in. z zakresu budownictwa, architektury, zarządzania, ekonomii.

Obiekty w Polsce są certyfikowane według kilku standardów. Do najpopularniejszych należą brytyjski BREEAM oraz amerykański LEED.
Celem ośrodka OBiR było stworzenie nowego i kompleksowego standardu, który łączy w sobie elementy certyfikacji obiektów zrównoważonych, pod kątem well-being’u, zasad fair trade, obliczania śladu węglowego, zarządzania łańcuchem dostaw, efektywności energetycznej budynku, jego cyklu życia. Tak powstał certyfikat Planet Friendly. Jest on zgodny z wymogami norm i przepisów polskiego oraz unijnego prawa, uwzględnia również cele z „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” oraz wytyczne do raportowania ESG.

Certyfikat Planet Friendly mogą uzyskać zarówno obiekty (np. biurowe, magazynowe, przemysłowe, użyteczności publicznej oraz przestrzenie (np. w centrach handlowych) nowopowstające, jak i te istniejące. Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” przyznaje certyfikaty na czterech poziomach: Understanding, Respectful, Caring oraz Loving. Wynik zależy od liczby punktów, przyznawanych na podstawie różnorodnych kryteriów dotyczących m.in. zarządzania zrównoważonym rozwojem, troski o dobro środowiska naturalnego, w tym flory i fauny, dobrostanu pracowników, jakości rozwiązań zastosowanych w budynku lub przestrzeni. Nad procesem certyfikacji czuwają profesjonalni audytorzy oraz rada naukowa Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”, złożona z doświadczonych naukowców, m.in. z zakresu budownictwa, architektury, zarządzania, ekonomii.

Mamy nadzieję, że posiadanie certyfikatu PLANET FRIENDLY będzie unikalnym wyróżnieniem!

To weryfikacja  produktów, usług i miejsc, z których korzystamy, w których mieszkamy, pracujemy i przebywamy.

Certyfikat ma też za zadanie ułatwić:

KLIENTOM: wybór produktu, usługi czy eventu, który jest:

PRACOWNIKOM: wybór odpowiedniego pracodawcy, z którym warto związać swoją przyszłość, m.in. poprzez możliwość weryfikacji w jakich warunkach będziemy pracować.

MIESZKAŃCOM: wybór właściwego miejsca do życia, założenia rodziny, edukacji, rozwoju osobistego, pracy, rozwijania własnych biznesów, wyboru dobrej jakości przestrzeni publicznej, komunikacji (w tym publicznej), opieki zdrowotnej, kultury i sztuki, sportu i rekreacji, a także wybór miejsca do spędzenia czasu późnej starości.

Przebieg procesu certyfikacji

→ I ETAP
Wypełnienie formularza identyfikującego produkt, usługę, obiekt, pomieszczenie, pracodawcę lub miasto. 

→ II ETAP
Przeprowadzenie audytu producenta, usługodawcy, obiektu, pracodawcy, miasta przez OŚRODEK.

→ III ETAP
Opracowanie wytycznych i zaleceń przez OŚRODEK do wykonania przez WNIOSKODAWCĘ celem uzyskania certyfikatu.   

→ IV ETAP
Wdrożenie wytycznych i zaleceń przy współpracy OŚRODKA i operatorów poszczególnych certyfikatów. 

→ V ETAP
Audyt z wdrożenia wytycznych i zaleceń OŚRODKA.

→ VI ETAP
Przyznanie certyfikatu. 

→ VII ETAP
Coroczna uroczysta GALA połączona z wręczeniem Certyfikatów i wyróżnieniem najciekawszych projektów w poszczególnych kategoriach. 

Proces certyfikacji jest procesem odpłatnym,

 szczegółowa oferta jest opracowywana indywidualnie dla każdego podmiotu w zależności od jego wielkości i złożoności procesu analizy i zakresu wdrożenia zmian. 

Ale mamy dobrą wiadomość:

10 % dochodu z działalności OŚRODKA związanego z certyfikacją PLANET FRIENDLY będzie co roku przekazywane na konto Fundacji Save the planet, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać naszą Planetę, ludzi na niej żyjących oraz jej florę i faunę!

Wszelkie zapytania osób i firm zainteresowanych certyfikacją proszę kierować na adres: andrzej.spoz@obir.pl